Zdravie
a zdravotníctvo

Aby človek zostal v pohode a tešil sa dobrému duševnému a telesnému zdraviu, potrebuje dostatok svetla, predovšetkým slnečného. Jeho nedostatok môže spôsobiť celkové oslabenie organizmu, poruchy spánku a bdenia, narušenie prirodzeného biorytmu a ďalšie problémy. Počas evolúcie sme sa totiž vyvíjali na slnečnom svetle, ktoré je pre nás prirodzené a cítime sa v ňom dobre. Tým, že sme sa z práce vonku postupne presunuli k práci vo vnútri, potrebujeme kvalitné umelé osvetlenie, ktoré sa bude čo najviac podobať slnečnému svetlu.

Ak sa vonkajšia osvetlenosť na poludnie pohybuje medzi 20 000 a 100 000 luxmi, v interiéroch väčšinou nameriame maximálne tisícky luxov, čo sú rádovo percentá. Pritom je všeobecne známe, že potreba svetla s vekom rastie. Dôležitú úlohu zohráva aj sezónnosť. V lete máme slnečného svetla väčšinou dostatok, takže naše telo tak nestráda, zatiaľ čo na jeseň a v zime je jeho nedostatok poznať a u mnohých sa prejaví tzv. sezónnou afektívnou poruchou (SAD) alebo sezónnou depresiou. Vďaka niekoľkým rokom výskumu a praxe sme zistili, že s pomocou pravidelnej rannej fototerapie môžu pacienti prekonať zimné obdobie bez problémov. Fototerapia tu prináša výsledky porovnateľné s antidepresívami.

Zaujímavosť

Výskumy tiež zistili, že kvalitu života seniorov je možné zlepšiť, ak sú seniori cez deň vystavení intenzívnejšiemu svetlu s výrazným podielom modrej zložky, podobne ako tomu je u nášho Zdravého svetla. Počas dňa sú čulejší a samostatnejší, ľahšie sa zabavia, nezdriemnu si, činnosťou sa unavia a v noci lepšie spia. Kvalitný spánok je kľúčom ku kvalitnému životu a v staršom veku, keď očný aparát prepúšťa menej svetla, to platí dvojnásobne.

Realizácia

Chronobiologická fototerapia, Fakultná nemocnica Brno

MedicoSun EP 6x80W, Medea OP 2x80W, Medea OP 2x35W (atyp 3000 K)

Na psychiatrickej klinike Fakultnej nemocnice v Brne sme umiestnili naše svietidlá so zdravým svetlom, ktoré sa používajú na chronobiologickú fototerapiu. Vďaka našim svetlám môže klinika ponúknuť svojim klientom nové spôsoby liečby psychiatrických problémov.

Zubná klinika Ridere, Brno

Amica LED 400, Ella LED 650, DentaSun MD 6 × 54 W

Zubná ambulancia MUDr. Martina Smolíka prekukla v apríli 2020 vďaka našemu svetlu a teraz sa môže pochváliť dobre osvetlenými priestormi, kde sa pacienti cítia lepšie, či už v čakárni alebo priamo v zubárskom kresle.

Naše svetlo sa výborne hodí do zubných ambulancií, čo dokazuje aj fakt, že sme jedným z najväčších dodávateľov osvetlenia do zubných ordinácií v ČR. Zdanlivo banálna téma akou je osvetlenie ambulancie je ale zásadná pre správnu prácu zubárov. Pri diagnostike potrebuje stomatológ rozlišovať nielen farby tkanív, tekutín a zubov, ale aj farby rôznych indikátorov a pomocných materiálov. Pri výbere zubných náhrad je potrebné stanoviť odtieň tak, aby na dennom svetle zodpovedal susedným zubom. Pri posudzovaní pod umelým svetlom sa potom toto osvetlenie musí dennému čo najviac podobať, aby výsledok spĺňal očakávania pacienta.

Zistíme od vás informácie potrebné pre návrh osvetlenia

Poradíme vám, ako možno zlepšiť usporiadanie osvetlenia.

Spracujeme návrh osvetlenia pre vašu ordináciu či iné zariadenie

Vyhotovíme kompletný návrh osvetlenia pre vašu ordináciu alebo iné zariadenie.

Dodáme vám plnospektrálne zdroje pre vaše svietidlá

Do všetkých svietidiel, ktoré navrhneme do vášho zariadenia, dodáme plnospektrálne zdroje, ktoré zaistia dostatok zdravého svetla.